Bu oyun bağımlılık yapıyor! Football Manager 2015

Arda Turan_ Overview Profile

Futbolla ilgilenen her insan takım kurmayı ve onlara teknik direktörlük yapmayı sever. Bu eskilerden beri süre gelen bir sevgidir. Oyunlar ilk çıkmaya başladığı zamanlardan itibaren insanlar bu sevgiyi karşılayabilmek için çözümler düşünmektedir.

Daha önceleri Championship Manager adında ve Sports Interactive’nın yapımcılığını yaptığı bir menajerlik oyunu vardı. Dağıtımını Eidos Interactive adında bir dağıtım şirketi yapmaktaydı. Fakat SI ve Eidos arasında çıkan anlaşmazlıklar yüzünden bu ortaklık sona ermiştir ve Sports Interactive Football Manager ismi altında bu oyunu çıkartmaya devam edeceğini oyun severlere duyurmuştur. İlk çıktığı andan bu zamana çok büyük bir oyuncu kitlesine ulaşan bu oyun her sene kendisini yenilemekteydi ve nihayet Football Manager’in son hali olan Football Manager 2015‘i oluşturmakta.

Çıkan anlaşmazlıklar sonucu dağıtıcı olarak SEGA firmasını seçen SI 2004’ten beri aralıksız olarak oyunları üzerinde çalışıp oyuncu kitlesini memnun etmektedir. 11 yıldan beri hep türünün en iyisi olan bu oyun bağımlısı olanlar kadar yeni başlayanları da düşünmektedir. Yeni başlayanlar için çok kolay bir mod ortaya koyuyorlar. Malesef oyun içinde kendiniz oyuncuları yöneterek maç yapamadığınız için oyunda pek fazla değişik mod yok. Fakat değişik modlar olmamasına rağmen seçtiğiniz herhangi bir modda inanılmaz detaylar vardır. Oyuncuların morallerinden tutun taktiğin oturmasına, başkanın size olan güveninden tutun medyanın size karşı aldığı tavıra kadar çok gerçekçi detaylar vardır. İlk çıktığı zamandan beri oynanması son derece zor bir oyundur. Oyuncularınızın morallerini, yorgunluk durumlarını, sosyal hayatlarını, başkanınızın sizden istediklerini, medyanın haberlerini ve daha birçok şeyi takip etmeniz gerekir. Oyundaki amaç ise çok basittir. Gittiğiniz takımda başarılı olmak ve bir teknik direktör olarak isminizi bütün Dünya’ya duyurmak. Amaç basit olsada gerçekleştirmesi o kadar basit değildir.

5RBgLL

Oyuncuların ve takımların tamamı gerçektir. En küçük ülkelerin takımları bile vardır. Detaylar fazla olduğu için ara yüzü biraz karışıktır. Seçtiğiniz takıma göre menü renkleri değişmektedir. Maç motoru simülasyonu 2 farklı seçenekle karşımıza çıkıyor. İlki biraz eskide kalan 2D simülasyon modudur. Fakat her sene olduğu gibi bu sene de maç motoru daha güzel bir 2D haline gelmiştir ve hatalar oldukça azaltılmıştır. 2.si ise 3D simülasyon kısmıdır. Bu kısımda eskiden maç sonuçlarına etki edebilecek hatalar ortaya çıkıyordu. Ama şimdi onlarda oldukça düzeltilmiş ve son derece güzel bir hal almıştır.

2014’ten en farklı yanı ise Türkçe dil desteği sağlıyor olmasıdır. Daha önceki oyunlarda Türkçe dil desteği yoktu ve oyun severler oradan buradan buldukları yamalarla yarım yamalak oyun oynuyorlardı. Football Manager yani FM yapımcısı Sports Interactive ise FM 2015 oyununda Türkçe dil desteğine yer vererek oyunculara çok yardımcı olmuştur. FM oyunu sadece Microsoft Windows için hazırlanmıştır.

1.188 kez okundu