FM 2015 oynayanların teknik direktörlük eğilimi artıyor

1377598-29548304-2560-1440

Bildiğiniz üzere son 15 – 20 yılın en popüler mesleklerinden birisi teknik direktörlüktür. Birçok futbolcu, futbolla alakası olan birisi veya imkanı olan ve futbolla ilgilenen insanlar bunun kursunu alarak bu mesleğe başlıyorlar. Bunu başaranların yanında imkanı olmayıp ama bunu isteyen insanlar var. Takım kurmayı, taktik geliştirmeyi, oyuncu alıp satmayı çok seven fakat bunu sadece karton kağıtlar üzerinden yapıyorlardı.

Sports Interactive bu insanları zamanında düşünmüş ve Championship Manager adında bir menajerlik oyunu yapmışlardır. Dağıtımını Eidos Interactive firmasının üstlendiği o zamanlarda SI ve Eidos firması arasında çıkan anlaşmazlıklar sonu iki firma arasındaki anlaşma feshedilmiştir. Sports Interactive ise oyun severlerden çok olumlu tepkiler alan CM yani Championship Manager adlı oyunu Football Manager adı altında çıkartmaya devam edeceğini duyurdu. Bunun üzerine oyunun dağıtım işini üztlenecek bir firmaya ihtiyaç duydular ve SEGA firmasıyla anlaştılar.

Oyunun ilk çıktığı 2004 yılından beri neredeyse rakipsiz olarak oyun severlerle buluşuyor. Türünün en iyisi olan Football Manager hatırı sayılır derecede büyük bir oyuncu kitlesine sahip. Her yıl üzerine biraz daha koyarak ilerleyen Football Manager oyunu bugünkü halini aldı. 2014 yılının Kasım ayında oyun severlerle buluşan Football Manager 2015 zorluk derecesi oldukça yüksek bir oyundur. Bunun sebebi ise detayların çok olmasıdır. Oyuncuların morallerinin, duygularının ve isteklerinin yanı sıra başkanın istekleri, medyanın sorunları her şey sizin elinizin altında ve bunları kontrol etmek zorundasınız. Zor olmasına rağmen gerçekçilik konusunda çok iyidir. Yani morali bozuk olan bir oyuncuyla morali düzgün olan bir oyuncu aynı seviyede futbol oynayamıyor.

1416514064_fm2015-2

Yeni ara yüzde menü şekli değişmiş ve seçtiğiniz takıma göre çubuk renkleri değişiklik göstermiştir. Ayrıca maç motorunda da bazı değişiklikler yapılmıştır. 2D ve 3D modu yine her zaman olduğu gibi karşımızda fakat bu sefer 3D modu daha canlı ve güzel. Football Manager 2014’te yapılan bazı hatalar düzeltildi ve grafik kalitesi biraz arttırıldı. Football Manager 2015’te çok ufak bir sorun olarak yapılan grafik hataları bazen sonuca etki edebiliyor.

Football Manager 2015’te her sene olduğu gibi oyuna yeni birkaç takım eklenmiştir. Çok büyük takımlar değiller fakat fazla takım olması online ağ üzerinde Football Manager oyununun ne kadar büyük bir veri tabanına sahip olduğunu bizlere gösteriyor. Oyuna yeni başlayanları da düşünen Sports Interactive oyuna kolay bir mod koyuyordu. Bu mod oyuna yeni başlayanların oyunu tanıması ve öğrenmesi için yapılmıştır. Bu mod oyun çıktığından beri var ve gelenek bu sene de bozulmadı. Ayrıca Football Manager 2014’ten farklı olarak 2015’te Türkçe dil desteği bulunuyor. Önceki senelerde bulunmayan dil desteği bizleri yama yapmaya ve oyun zevkini düşürmemize zorluyordu. Gelen dil desteği sayesinde artık yama yapmak zorunda değiliz.

1.247 kez okundu